Отличиха млади журналисти в Стара Загора

При голям интерес премина третото издание на Националния журналистически конкурс за ученици „Гео Милев“ в Стара Загора. Той бе организиран от Община Стара Загора, Център за подкрепа за личностно развитие и къща музей „Гео Милев”.

В конкурса взеха  индивидуално участие 152 млади журналисти с 235 творби,

пет издания на хартиен носител  и  осем издания в електронен вариант. Деца и младежи от 21 населени места в 15 области, млади журналисти от 23 клубни форми при центрове за личностно развитие и извънкласни форми занимаващи се с обучение по журналистика, училища и други институции се представиха със свои творби и издания.

Младите журналисти бяха разделени в две възрастови групи: до 7 клас и 8 -12 клас.

„Отново се затвърждава впечатлението за чудесно свършена работа от ръководителите и учителите по места, независимо дали това са клубове в извънучилищните институции

или училища. Преподавателите не само са запознали децата и младежите с отделните жанрове, стилове, похвати и граматика, но са изградили и умения да откриват, мислят и представят вярно и с отношение информацията“, коментираха организаторите.

Всички наградени индивидуални и колективни участници ще получат грамоти, плакети и книги. Деветнадесет клуба и техните ръководители ще получат и грамота за активно и успешно участие в тазгодишното издание на конкурса.

Жури от журналисти в състав: Председател Станимира Димова и членове Велизара Цонева, и Стоян Стратиев определи най-добрите в конкурса.

В  Раздел първи – индивидуално участие  бяха получени  235 творби от 152  млади журналисти и в Раздел втори – колективно участие – пет издания на хартиен носител  и

осем издания в електронен вариант. След задълбочено обсъждане и като се съобрази с критериите и статута на конкурса, журито реши да присъди награди и поощрения на следните участници и колективи:

Раздел Първи:

Първа възрастова група –  5 – 7 клас

Информационни:

Първо място:  Милла Рачева  –  11 години, ОДК „Св. Иван Рилски”, Казанлък – „Нашият клас”

Второ място: – Далия Христова, 6 клас, УЛК „Сладкодумци“ –  ОДК  град Шумен – „Животът е сцена и всички сме актьори на нея“

Трето място:  Петър Василев  – 5 клас град Варна ЧСУ  „Мечтатели”  – „С грижа към животните”.

Поощрителни награди:

Петър Деянов  Петров – 6 клас – град Добрич, ЧОУ „ Мария Монтесори” – „Едно интервю с Христо Смирненски“

Дорина Манчева, 5 клас, Клуб Творческо писане“, Кърджали – „Толкова много „защо“ или как да запазим планетата“

Художествено – публицистични:

Първо място: Никола Калинов Киров – 13 г.  Първо ОУ „Христо Ботев“ гр. Търговище – „Трейлър – „2020 г. Заразата“ Камера. Снимаме“

Второ място : Анелия Мандажиева, 6 клас, гр. Хаджидимово, СУ „Никола Вапцаров“ – „На другия ден след пандемията Covid-19“

Трето място: Елиф  Танерова Адемова – 13 г. Първо основно училище „Христо Смирненски“ гр. Провадия  – „Забрави и не се надявай”.

Поощрителни награди:

Христина Славейкова – 5 клас, ОУ „Алеко Константинов” гр. Пловдив – „Фолклорният модел на света”

Наоми Грейс – 5 клас ЦПЛР ОДК, УЛК „Сладкодумци” ,  гр. Шумен – „Един есенен ден”.

Аналитични:

Първо място: Сандра Мартин  Радева – 7 клас, Първо основно училище „Христо Ботев“ гр. Търговище  – „Светът през пречупения поглед на събитията”

Второ място:  Дорина Свиленова  Манчева – 5 клас, клуб „Творческо писане”, ЦПЛР- ОДК Кърджали – „Толкова много „защо“ или как да запазим Планетата”

Трето място:  Геновева Трифонова – 13 г., ОДК „Св. Иван Рилски” , клуб „Светлина сред сенките”, гр. Казанлък – „Невъзможното тук…ако си сам”

Поощрителни награди:

Васил Трифонов –  6 клас, ЧОУ „Мария Монтесори“, Добрич, „Шестокласник изработва реплика на ръкописния Гео Милев вестник „Ура“.

Втора възрастова група:  8 – 12 клас

Информационни:

Първо място:  Мария Бориславова  –  9 клас,  ПГ „ Пейо Яворов” гр. Петрич – „В жестоко или благодатно време един „наивник на възраст“ интервюира света”

Второ  място: Борислава Лазаринова  Лазарова – 12 клас, ПМПГ „Св. Климент Охридски”, гр. Монтана – „ ПМПГ – Монтана спечели регионален математически турнир”

Трето място: Данина Добромирова Димова, 8 клас, ОДК – Каварна, „На маскен бал с пижами“.

Поощрителни награди:

Полина Петкова –  10 клас –  ЦПЛР Стара Загора, клуб „Млад журналист”  – „ Всеки може да се занимава с пчеларство”

Виктория Колева – 10 клас, ЦПЛР Стара Загора – „ Доц. Ананиев:„Ще се справим с Ковид”.

Художествено-публицистични:

Първо  място: Илияна  Теодорова Алексиева – 12 клас , СУ „Иван Вазов”, гр. Плевен „Какво стана с „лудите“

Второ  място: Атанася Танева – 9 клас , ПГ „Пейо Яворов”,  гр. Петрич  – „ Един свят и безброй човешки вселени”

Трето  място: Мелнур Асанова  Нуриева – 10 клас , клуб „Журналист”, СУ „Васил Левски”, град Севлиево – „Моята сбъдната мечта”.

Поощрителни награди :

Полина Живкова, 15 г., гр. Провадия, 4 ЕГ „Фредерик Кюри“, град Варна – „Един забравен рицар на духа“.

Аналитични:

Първо  място: Иван Деков – 12 клас,  клуб „Млад  журналист” ЦПЛР град Стара Загора „Най-добрият филм за годината…”.

Второ  място: Боряна Гъркова – град Батак – „Страната на безграничния хаос и безчовечните мисли”

Трето място: Кристиян Моис  Юлзари –  10 клас , АЕГ „ Гео Милев”, град Русе –  „Разхищението, наречено БДЖ”.

Поощрителни награди:

Маринела Цанева Люцканова – 10 клас, ПЕГ „Проф. Д-р Асен Златаров”,  град Велико Търново – „Светът ни днес – красив или ужасяващ”

Николай Лазаров –  10 клас, ПГХТТ –  град Пловдив, Ученически клуб „Клио“ –  „Къде е моята родина?“.

Специална  награда за колективно участие:  Кино школа „Братя Люмиер“ –  ЦПЛР – ОДК град  Варна.

Специална награда „Добрата новина” за индивидуална публикация: Даниел Пламенов Петров – 8 клас, клуб „Слово” ЦПЛР –ЦУТНТ, Разград – „ Очерк за доброто”.

Специална награда за най-добре представил се  участник от Стара Загора – индивидуално и колективно

Добромира Стоянова- ГПЧЕ „Ромен Ролан”, Стара Загора  „Нашият свят – ези, тура”

И клуб „Млад журналист” ЦПЛР – град Стара Загора.

Награда на къща музей „Гео Милев”: Гергана Георгиева -10 клас, клуб „Клио” ПГХТТ, град Пловдив.

Раздел втори: Ученически издания

Вестници на хартиен носител:

Първо място: в-к  „Находки” , ЦПЛР – ОДК, град Варна

Второ място: в-к  „В@З, Буки, Веди”, СУ „Иван Вазов”, град Плевен

Трето място: в-к „Приятели”, ЦПЛР – ОДК град  Кърджали

Поощрителна:  в-к „Тийн вестник”, клуб „Журналисти”, ЦПЛР – ОДК град Кърджали

Награда на ЦПЛР: в-к „Голямо междучасие”, клуб „Журналист”, ОДК град  Каварна.

Вестници в електронен вариант:

Първо място: в – к „Коджакафалията”- ОУ „Александър Георгиев” – „Коджакафалията” , град  Бургас

Второ място: в – к „Профили” СУ ХНИ „Константин Преславски” , град  Варна

Трето място: в – к „Вапцаровски глас” СУ „Никола Вапцаров”, град Хаджидимово.

Поощрителни награди :

В – к „ Слово и памет” ЧОУ „Мария Монтесори”, град Добрич

В – к  „Младите журналисти”, клуб по журналистика към Дома на културата, град Бухово.

Награда на ЦПЛР  – Стара Загора –

в – к „Междучасие” , ПГО „Елисавета Багряна”, град  Бяла Слатина.

 

Отличиха млади журналисти в Стара Загора

За автора
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>