Откриха изложба „Сто години професионален драматичен театър в Стара Загора“
Изложба „Сто години професионален драматичен театър в Стара Загора“ бе открита на алея „Стара Загора“ в парк „Пети октомври“. Тя разказва историята на театралната дейност в Града на липите.
Първи наченки на театрална дейност под ръководството на даскал Петър Иванов, с участието на Кольо Ганчев и неговия оркестър, датират от 1870 г. Историята на Старозагорския театър е свързана с името на д-р Начо Планински, който поставя първото театрално представление по пиесата на П. Р. Славейков – „Малакова“ на 18 април 1870 г.
В репертоарната история на Старозагорския театър се вписват заглавията на „Многострадалната Геновева“ (1870), „Шарлатаните доктори“ (1871), „Крум Страшний“ (1871), „Райна Княгиня“, „Иванко“, „Хъшове“, „Кулата Нел“ (1881) и други.
Театралният живот продължава и след Освобождението, като от 1900 г. представленията се организират от трупа към Дружество „Театър“, което през 1914 г. получава и нов театрален салон. Малко повече от четиридесет години след „Малакова“ (през 1916 г.) поетът Гео Милев поставя експериментално пиесите „Едип цар“ на Софокъл и „Ревизор“ на Гогол.
Сезонът 1919/1920 полага началото на професионален театър в Стара Загора. Особена заслуга за това имат Мара Шопова и Данчо Делчев, с чието участие на сцената се реализират „Емилия Галоти“, „Краят на Содом“, „Иванко“, „Майстори“, „Боряна“ и много. други.
При Дружество „Театър“ вече е сформирана полупрофесионална трупа. През 1950 и 1954 г. театърът на два пъти е одържавен. Съществува като официален Общински театър от 1950 г., а от 1954 г. е със статут на Държавен драматичен театър.
През 1970 г. с указ на Народното събрание театърът е преименуван в Драматичен театър „Гео Милев”. На следващата година е настанен в новата модерна сграда на бул. „Митрополит Методий Кусев“ 28, където се помещава и до днес.
На сцената на ДТ „Гео Милев“ са се формирали и продължават да се развиват не едно поколение театрали. Градът се гордее с актьорите Ружа Делчева, Наум Шопов, Васил Михайлов и много други, които са се родили и творили в Стара Загора и чиито професионализъм остава с емблематично значение за българския театрален летопис.