121 деца премериха сили в шахматния турнир за „Купа Траяна“

Завърши третото издание на международния шахматен турнир за деца „Купа Траяна“.
121 състезатели участваха в надпреварата- 31 деца взеха участие в „Б” турнира за шахматисти до 8 години и 90 състезатели в „А” турнира до 14 години.
Регламента бе по швейцарската система в 7 кръга по правилата на класическия шах с време от 60 минути плюс 30 секунди на ход.
В турнира до 8 години при момичетата шампионка е Ива Фезова от „Асеновец 2006”. Втора е Ралица Аршинкова от София и трета Галя Динкова от Асеновград. При мочетата първи е Мартин Димитров от ШК „Веселин Топалов”, пред Христо Стоянов от „Бургас 64” и Димитър Димитров от Пловдив.
В надпреварата до 10 години победител е Диляна Иванова от „Пристис” Русе пред Ангелика Николова от „Рицар” София и Мила Баклова от „ШК 21”. При момчетата до 10 години шампион е е Лъчезар Ралчев от „Елит” пред Симеон Тодев от Пловдив и Никола Кънов от „Елит”.
Иванина Андонова „Бургас 64” спечели при 12-годишните.Второ и трето място заеха съответно Радост Радкова от „Асеновец” и Любомира Ленкова от Плевен.
Ефтим Кан от Бургас е първи при момчетата пред Георги Колев от „ЧесБомб” и Владимир Тодоров от „Елит”.
Във възрастова група 14 години шампионка е Деница Петкова от „Бургас 64”, втора е Ралица Илиева от „Асеневци” и трета Галя Читакова от Пловдив.
При момчетата приз за първото място взе Ивайло Кирилов от Пловдив. Втори е Николай Чолаков от Асеневци , а трети Емил Ристески от Македония. Награда за най-млад състезател получи 6 годишният Данаил Попзафиров. Най-добър състезател на клуба домакин е Кристиан Христакиев. Най-добре представил се чуждестранен шахматист е Андрей Веляновски от Македония. Големи купи бяха предвидени за най-добрите в двата турнира. В турнир „Б” шампион със 7 точки от 7 възможни е Владимир Кононенко от „Локомотив” София. В турнир „А” бяха отличени двама шахматисти, които завършиха с равен брой от по 6 точки. Втори е Димо Терзиев от Асеновец. Купата за първото място спечели Стоян Стоянов от „Асеновец 2006” Асеновград.