Историческо събитие за българската природа.

На 17-ти май, в крепост Туида, край Сливен, ще се проведе Първото освобождаване в природата на птици от вида –  брадат лешояд – символ на българската природозащита.
Събитието се организира по проект „Живот за брадатия лешояд“- осем организации от България и Европа, техни партньори и приятели, с подкрепата на Община Сливен. Домакини са Антична крепост „Туида“ и Дирекция на природен парк „Сините камъни“, на чиято територия ще бъдат освободени птиците. Наш екип проследи подготовката на птиците преди утрешното историческо събитие.

Първите три брадати лешояда, които ще бъдат пуснати в природата са млади индивиди – един, излюпен в Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани и два – дарение от зоопарка „Остава“, в Чехия. Птиците ще бъдат представени пред публика за кратко, след което ще бъдат транспортирани в планината, на терититорията на природния парк, за да бъдат настанени в изкуствено гнездо – хак. Там, те ще бъдат подхранвани, наблюдавани и охранявани, докато сами напуснат гнездото. Екипът следва методиката, довела до успешното му завръщане в други части на Европа.

Събитието е започне в 10 ч. на 17 май и ще завърши с Лятно кино, по време на което ще бъде представен филма „Хрониките на една сбъдната мечта“ от 19:30 часа
Символ на българската природозащита, брадатият лешояд изчезва като гнездящ от територията на страната в края на миналия век. През май 1972 г. е намерен последния умрял екземпляр в Сините камъни край Сливен, като след това видът се счита за изчезнал като гнездящ от България.

Брадатият лешояд е изобразен на емблемата за защитени обекти и територии в България!
Осем организации от България и Европа обединяват усилията си за изпълнение на проект „ЖИВОТ ЗА БРАДАТИЯ ЛЕШОЯД”, осъществяван с финансовата подкрепа на програма Лайф на Европейския съюз. Това е един мечтан седемгодишен проект, който предвижда връщането на брадатия лешояд в България и на Балканския полуостров, както и подпомагане на успешно възстановената популация на черния лешояд. Проектът прилага най-новите природозащитни практики от Европа и света.

Категория: ОБЩЕСТВО
За автора
-