Какъв въздух дишаме?

Автоматичната  измервателна станция  „Зелен клин“, която участва в мониторинга на въздуха на Изпълнителната агенция по околна среда  не отговаря на изискванията, защото е разположена на 17 метра от пътното платно, а нормата е 10 метра от пътя. По този начин се отчита  по-ниско от реалното ниво на замърсяване. Това съобщи в ефира на телевизия Загора  Ивайло Попов, експерт от Сдружението „За Земята“. 

Темата за проблемите в системата за измерване на чистотата на въздуха от няколко дни е сред водещите новини в публичното пространство. Една от причините за това е добила популярност в медиите информация от вътрешна проверка на Министерство на околната среда и водите (МОСВ), до която Екологично сдружение „За Земята“, получи достъп след спечелено дело. От нея става ясно, че официалните измервания на въздуха в София и други градове са незаконни .

Освен станцията, разположена в Зеления клин,  въздухът в Стара Загора се следи от  още две станции, собственост на община Стара Загора, които обаче не  влизат в отчетите на Националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух.

В публикуваната от МОСВ позиция се казва, че „Публично изнесеното от „За Земята“ твърдение, че разположението на пунктовете за мониторинг към Националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух не отговаря на изискванията на европейското и националното законодателство, е категорично невярно и некоректно.“ От институцията заявяват, че пунктовете се разполагат съгласно приложимите национални и европейски норми.

В отговор Сдружение „За Земята“  публикуват  документ, предоставен им  след дълга административна и съдебна битка, завършила с осъдително решение срещу държавните институции. С воденото дело, с помощта на фондация „Програма достъп до информация“, сдружението е изискало от  Изпълнителната агенция по околна среда да им даде достъп до изготвен от тях доклад за състоянието на мониторинговата система за чистота на въздуха в страната. „Въпреки влязлото в сила съдебно решение, докладът в неговата цялост, както и протоколите към него все още не са ни предоставени, но получихме официална справка за тяхното съдържание“ пишат още от сдружението.

Важно за здравето на всеки жител на страната  е възможно най-бързо да се поправят пропуските в мониторинговата система за въздуха. Това трябва да стане прозрачно и с участието на гражданите. Ключов е и въпросът за отговорността. Съответните органи също така би трябвало да потърсят виновните за циничното укриване на тази информация и да разследват действията, граничещи с престъпление срещу общественото здраве, каза  Ивайло Попов от „За Земята“.

 

Категория: ОБЩЕСТВО
За автора
-