Ден на четенето на България на 17 ноември

2,5 млн. българи са функционално неграмотни, имат слабо развити умения да извличат и анализират информация, поддават се на манипулации и фалшиви новини. Това е един от фактите, провокирали Фондация „Четене“ да постави началото на Ден на четенето в България, тази година на 17 ноември. Другият факт е, че все още не отбелязваме четенето като основен за грамотността процес, от който зависи промяната на средата, на обществото и на бъдещето ни.
Около 100 000 души са се регистрирали до момента за участие в първия по рода си национален Ден на четенето в България. Идеята е на Фондация „Четене“ и Фондация „Детски книги“.
В много страни по света четенето се отбелязва в специални дни. В България празнуваме дните на книгата и авторското право, почитаме отделни велики личности – писатели и поети, отбелязваме важни годишнини и отдаваме почит на преводачите, на художниците, на учителите, на будителите. Факт е, че все още не отбелязваме четенето като основен за грамотността процес, от който зависи промяната на средата, на обществото и на бъдещето ни.
През 2023 година, в третия петък от ноември се поставят основите на Деня на четенето в България, като организаторите се надяват той да се превърне в обществен символ, който да вдъхновява децата и възрастните за важността на четенето всяка година.
Според индекса за човешкия капитал на Световната банка за 2020 г., дете, родено в България, може да развие само 61% от потенциала си, ако завърши пълния цикъл на образование и получи пълни здравни грижи.
Промяната на средата е бавен процес, особено ако се опитваме да поправяме последствията. С Деня на четенето организаторите казват, че искат да работят в посока на превенция на проблемите, защото четенето дава реални, научно доказани възможности за развитие на хората.

Категория: ОБЩЕСТВО
За автора
-