Археологическо откритие остава за поколенията
Разкопките по новооткритата Източна порта на античния град Августа Траяна са в разгара си. Площта от над 500 кв м не е била проучвана до сега, в североизточния ъгъл са разкрити 33 погребения, най-вероятно от средновековието , очертани са различни масивни структури.Тепърва ще продължат проучванията, които да дадат повече данни за този , отдавна търсен от археолозите обект. Разказва Директора на Исорическия музей в Стара Загора Петър Калчев
Ясно личат крепостните зидове , установени са останки от каменни колони и множество парчета от питоси, ползвани през хилядолетията за съхраняване на зърно.
Древният Августа Траяна е бил заобиколен от две масивни крепостни стени, чийто строителство е било разпоредено от император Марк Аврелий /161-180 г. от н.е./. Стените са отбранявали площ от близо 50 хектара.Имало е около 40 кули, от които са проучени 11. До сега с точно се знаеше местоположението на Западната и Южната порти, първата е реставрирана, а втората е запазена във вида, в който е намерена през 60-те години на миналия век и доскоро се намираше в трезора на банков офис.
Ще запазим ли за поколенията това вълшебно археологическо откритие. Послание отправя Петър Калчев.
Предстои горещо археологическо лято, каза още директора на историческия музей.