Баскетболният Берое отстъпи на Левски Лукойл

Берое изигра много силен мач при гостуването си на Левски Лукойл в столичната зала „Триадица“, но загуби злощастно със 109:105 . Мачът ще се запомни със своята много висока резултатност и множество успешни стрелби от далечно разстояние и за двата отбора.

В пореден двубой наставникът Любо Минчев имаше сериозни кадрови проблеми, които неминуемо се отразиха на качеството на играта. Поради различни травми участие в срещата не взеха чужденците Адонис Файлър и Джеймс Уайт, както и младият Ивайло Тонев. Все пак положителното бе, че капитанът Тихомир Желев се възстанови и взе участие в мача. Нещо повече, той бе на изключително високо ниво в най-силния си компонент от играта – стрелбата отдалеч.

Стартовата петица бе в състав Конър Франкамп, Евгени Василев, Николай Стоянов, Александър Янев и Станислав Ваклинов. Ротацията от пейката се изразяваше единствено в споменатия Желев, Далин Бачински и Николай Титков.

Ники Стоянов откри резултата с тройка за Берое, след което обаче играта на домакините от Лукойл потръгна и те поведоха. През цялата първа част стрелбата от зоната за 3 точки вървеше и за двата отбора, които демонстрираха успеваемост около и над 50%. Негативът дойде от трите фаула за първите 10 минути игра на Сашо Янев, които ограничиха минутите му до края на мача, поради опасността от отстраняване от игра. В крайна сметка домакините спечелиха първата част с 26:20.

Вторите 10 минути започнаха със силна серия за домакините, които поведоха в един момент с 38:27. Последва обаче страхотна серия от 20:1 за беройци, които се оттеглиха на почивка с 8 точки преднина – 47:39. Една от причините за ужасната резултатност на Лукойл бе, че играчите на Константин Папазов приключиха с късмета си при стрелбата от далечно разстояние и бяха безпомощни пред беройската защита в подкошието.

Третата част бе силна за столичани, които се реабилитираха за резила в края на първото полувреме. Секунди преди края на 10-те минути Лукойл водеше с 1 точка, но кош със сирената на Франкамп върна преднината на нашите.

Заключителните минути на мача бяха напълно равностойни. Късата ротация на Берое обаче оказа своето негативно влияние. 5 минути преди края Бачински излезе от игра за пети фаул. Последва истинско стрелбище по посока на двата коша отдалеч, което водеше до честа промяна на резултата. Три минути преди края обаче сините излязоха напред с 4 точки, а при същата разлика минута и половина преди края незнайно защо съдиите отсъдиха техническо нарушение на Любо Минчев, което реши мача. До последно зелените се опитаха да надделеят, чрез накъсване на играта с фаулове, но не успяха, губейки със 109:105.

Конър Франкамп стана най-резултатен за нашите с 29 точки. Той добави и 6 асистенции. Тихомир Желев наниза 7 тройки, Николай Стоянов вкара 20 точки, а Сашо Янев и Далин Бачински записаха по 8 борби.

Категория: СПОРТ